4/C'den 4/B'ye Geçişte Yürütmenin Durdurulması İstendi !

4/C'den 4/B'ye geçiş düzenlemesi yargıya taşındı. Enerji Bir-Sen tarafından 4/C'den 4/B'ye geçirilen personelin aynı statüdeki mevcut personelden farklı değerlendirilerek istihdam edilmesinin eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine aykırı olası gerekçesiyle konu yargıya taşındı. Kaynak: 4/C'den 4/B'ye Geçişte Yürütmenin Durdurulması İstendi...

4/C'den 4/B'ye Geçişte Yürütmenin Durdurulması İstendi !

696 sayılı KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılan değişiklik ile 4/C'lilerin 4/B'ye geçirilmesinde geçen bazı hükümlerin Anayasa'nın eşitlik, hakkaniyet ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması talebiyle başvuru yapıldı.

Enerji Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada, düzenlemenin 21 bin 4/C personeli için beklenenin aksine tam bir hayal kırıklığına neden olduğu vurgulandı. Aynı işi yapan iki farklı statüdeki personelin arasındaki mali ve sosyal uçurumu kapatması beklenen kararnamenin yüzdelik zam ile sınırlı kalması, sorunların olduğu gibi devam edecek olması geçiş yapacak personel için yetersiz kaldığı belirtildi.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtilen maddeler; Mevcut 4/B personeli maaşlarını peşin olarak alırken, 4/C'den geçiş yapan personel işçiler gibi maaş yerine ücret almaya devam edecek. Geçiş yapan personel, mezuniyet branşına bakılmaksızın yalnızca Yüksekokul, Lisans mezuniyet seviyesine göre hiçbir mesleki ayrım gözetilmeden "İdari Büro Görevlisi" veya "İdari Destek Görevlisi" olarak istihdam edilecek.

Ayrıca mevcut 4/B personeli her ay en az 670 Lira ek ödeme alırken, geçiş yapan personel 206 Lira ek ödeme alabilecek. Neye istinaden belirlendiği meçhul olan %20'lik ek ödeme oranı aradaki makası iyice açacak. Anayasa'nın eşitlik ve hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan bu maddelerin bir an önce durdurulup hakkaniyet içerisinde tekrar düzenlenmesi elzemdir ifadelerine yer verildi.

Kamu görevlilerinin farklı ve karmaşık statü sisteminde kurtarılarak kapsayıcı ve sade bir sisteme kavuşturulması gerekirken, mevcut statü sayısının artması veya aynı gibi görünerek kendi içinde kutuplaşma yaratacak şekilde farklılaşması kamu personel rejimini, liyakat ve aidiyet olgularını olumsuz etkileyeceği vurgulandı.

Kaynak: www.mymemur.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.